środa, 11 maja 2016

Jaki dom dla myszy kolczastych?


Bardzo fajny wybieg, tylko powinno się zabezpieczyć górę
przed ucieczką Źródło: http://hamstergehege.blogspot.de


Najlepiej jest przygotować wybieg jeszcze przed przyniesieniem myszy do domu - oszczędzi to im stresu, a nam nerwów. Warto przekopać Internet w poszukiwaniu inspiracji - w sklepach zoologicznych jedyne co widzimy, to kolorowe klatki i akwaria wysypane trocinami. Tymczasem niewielkim nakładem możemy przygotować wybieg, który będzie ozdobą pokoju :)

Nie ma nic złego w (odpowiedniej wielkości) klatkach i (przystosowanym) akwarium. Można też po jakimś czasie przeprowadzić zwierzyniec do nowego mieszkania - jednak ważne, by myszki czuły się bezpiecznie w swoim domu    i by ich tego spokoju nie pozbawiać częstymi zmianami, zwłaszcza na początku.


 Jaki wymiar?

Podstawa o wymiarze 75 x 40 cm (dla 4 myszek).

Chomiczy wybieg, piękny! Źródło:
http://hamsterhideout.com/forum/topic/27487-proud-of-your-hamsters-cage/page-506




Najważniejszy jest wymiar podstawy. Nieważne, że klatka ma 3 czy 7 pięter - aby się wybiegać myszki potrzebują dużo miejsca "na płasko". Dlaczego: wyobraźcie sobie mieszkanie w 3-piętrowym domku, gdzie każde piętro ma 10 x 10 metrów. Gwarantuję, że po pewnym czasie będziecie kombinować, jak trzymać wszystko na jednym piętrze ;) 
I żadna bieżnia nie sprawi, że poczujecie się "wybiegani".

Jedno piętro jest mile widziane, jak wszystkie gryzonie myszki są ciekawskie i namiętnie wchodzą na wszystko, byle być wyżej. Ale piętra nie mogą rekompensować rozmiaru podstawy.

Wybieg gadzi, ale jaki piękny! Myszy musiałyby
 mieć trochę większą podstawę, lepszy przewiew
i słabsze światło (jak już ktoś się uprze).
Źródło: Pinterest
 Gdzie ustawic?

Myszy kolczaste na pewno nie mogą stać w przeciągu, nalezy pamietać że mają skłonność do chorowania w temperaturach poniżej 18 stopni. Jednak nie można absolutnie stawiać wybiegu w nasłonecznionym miejscu, by zwierzątka się nie gotowały. Dodatkowo, kolcomysz jest najbardziej aktywna w nocu, więc zacieniony wybieg sprzyja temu, że będzie trochę aktywna też w dzień.

Klatka, akwarium, terrarium?

I jedno i drugie się nadaje. Wyberając klatkę należy zadbać o to, by ustawic ją w odpowiednim miejscu, aby nie było przeciągów, trzeba też wziąć pod uwagę rozstaw prętów. Myszy to urodzeni uciekinierzy, będą się na pewno próbowały przecisnąć - dlatego należy uważać z klatkami dla królików i świnek morskich. My mamy mysią klatkę, gdzier pręty są co 0,5 cm, ale starsze myszy powinny dać się zatrzymać klatce z prętami co 1cm.
Akwarium z kolei rodzi problemy jeśli chodzi o utrzymanie czystości (do wymiany podłoża trzeba wszystko wyjąć), ale nie ma problemu z myszami przeciskającymi się przez rpęty. Albo z tym, że nauczą sie otwierać drzwi klatki ;) Będzie im też pewnie cieplej niż w klatce. Dobrze by było przykryć akwarium jakąś siatką lub kratką, aby myszom nie udało się uciec górą.
O terrariach czytałam, że są średnim wyborem, ponieważ są raczej dostosowane do gadów, więc jest w nich zbyt duszno i wilgotno. Postaram się uzupełnić ten artykuł jak poczytam więcej materiałów :)


Cudo! Tylko znowu, kolcomysz na
pewno uciekłaby górą :) Źródło: Pinterest
Jak obok.
Źródło: http://hamstergehege.blogspot.de

My jesteśmy w trakcie budowania wybiegu, który w planach jest piękny i naturalny :)


Źródło: Pinterest
Polecam portale w typie Pinterest, są świetnym źródłem inspiracji jeśli chodzi o domki i zabawki dla gryzoni. 

I zresztą  nie tylko ;)

Najważniejsze:
  • unikać drewna z drzew iglastych, ich olejki szkodzą myszom
  • unikać elementów lakierowanych lub pokrytych innymi szkodliwymi substancjami. Myszy BĘDĄ je gryźć.
  • duża podstawa, piętra skonstruowane tak, by niemożliwy był upadek z dużej wysokości, wybiegi raczej długie i płaskie
  • przewidzieć miejsce na kołowrotek - obowiązkowo!
  • przewidzieć konieczność częstego sprzątania ;)